Ekorezort Vendelín

Tipy na Výlet


Podskalský RoháČ

Ak máte radi tiché miesta s naozaj krásnymi výhľadmi, turistická trasa na Podskalský Roháč je jasnou voľbou.  Samotná trasa výstupu prechádza niekoľkými exponovanými úsekmi, nie je náročná.  

Vzdialenosť od rezortu: 

             20 minút 

             10 minút

Farma Ekoraj Ďurďové

Nachádza sa v čarovnom prostredí obce Ďurďové.  Okrem jedinečnej chuti prírody v ich výrobkoch, tu môžete zažiť aj nezabudnuteľný kontakt s prírodou zo sedla koňa.  

Vzdialenosť od rezortu: 

             40 minút 

               5 minút

 

PruŽinská Dúpna jaskyňa

Ponúka jedinečnú možnosť prejsť sa po podzemnej chodbe jednej z najstarších jaskýň na Slovensku. Vchod do samotnej jaskyne sa nachádza neďaleko obce Pružina vo svahu Čierneho vrchu v nadmorskej výške 590m.  Je dlhá približne 300 metrov, no pre verejnosť nie je prístupná v celej svojej dĺžke. V zadnej časti chodby, ktorá je ukončená závalom, sú mohutné kvapľové stalagmity a stalagnáty, steny jaskyne pokrývajú sintrové náteky a útvary rozličných podôb.  Za klenot jaskyne je považovaná tzv. Vianočná sieň, ktorej strop tvoria stovky snehobielych kvapľov, tá však vzhľadom na svoju unikátnosť nie je prístupná.  Návštevy jaskyne sú možné od 1. mája do 31. októbra, avšak je potrebné sa vopred dohodnúť s jaskyniarmi.   www.speleostrazov.sk 

Vzdialenosť od rezortu: 

             1 hodina a 30 minút 

             12 minút

 

Považský hRAD

Zrúcanina hradu stojí na bradle vo výške 497 m. n. m. a často sa nazýva aj Hrad Bystrica. Na samotnom vrchole dostane odmenu v podobe krásneho výhľadu na Bytčiansku kotlinu. 

 

Vzdialenosť od rezortu: 

           30 minút 

 

Strážov

Vrch Strážov je najvyšším vrchom Strážovských vrchov. Napriek tomu, že je na tamojšie krajinárske pomery celkom vysoký, výstup na jeho vrchol nie je až tak nároční.  Ak túto turistiku podstúpite, naskytnú sa vám krásne výhľady na široké okolia, predovšetkým na Biele Karpaty, Javorníky a Beskydy.  Výstup trvá približne 2 hodiny a je ho možné započať buď v obci Čičmany, alebo Zliechov. 

Vzdialenosť od rezortu: 

           40 minút (Zliechov) │ 50 minút (Čičmany) 

 

Čičmany

Obec je preslávená svojou unikátnou drevenou architektúrou a maľovanými zrubovými drevenicami. V Čičmanoch môžete okrem iného nájsť aj dva objekty ľudovej architektúry, ktoré spravuje Považské múzeum v Žiline – Radenov dom a Dom č. 42 (Gregorov dom). Obe drevenice približujú návštevníkom tradičný život predkov, ktorý mal v Čičmanoch  svoje jedinečné špecifiká, ktoré inde na svete nenájdete. Expozície predstavujú dobové bývanie, zamestnanie, ľudový odev a ľudové umenie v Čičmanoch. 

Vzdialenosť od rezortu: 

           50 minút